GREMED Centrum Medyczne ul. Zaborska 48 A 32-600 Oświęcim

gremed@gremed.plrejestracja (+33) 844 09 31

  • Polski
  • English

Uspokojenie wziewne

Uspokojenie wziewne czyli sedacja podtlenkiem azotu inaczej zwanym gazem rozweselającym jest dość mało znaną i rzadko stosowaną w polskich gabinetach. Bierze się to m.in. z tego, że nie prowadzi się nauczania z tego zakresu na studiach oraz brakuje kursów podyplomowych. Na rynku brakuje dostępu do sprzętu oraz występują problemy z zaopatrzeniem się w gazy medyczne. Dodatkowo wymogi sanitarno-epidemiologiczne dotyczące gabinetów stomatologicznych przeznaczonych do tego typu leczenia są niezwykle rygorystyczne.

Do zalet stosowania sedacji wziewnej można zaliczyć: wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo użycia, natychmiastowy efekt, występowanie przyjemne marzenia senne oraz niepamięć wsteczna zabiegu. Czyni to doskonałą metodę leczenia dzieci i osób dorosłych wykazujących lęk przed zabiegami stomatologicznymi oraz bólem.

Metoda stosowania podtlenku azotu jest niezwykle popularna w krajach Europy Zachodniej oraz w USA. Pomaga ona w kontroli strachu oraz pobudzenia nerwowego związanego z leczeniem stomatologicznym. Tylko 10% ludzi wykazuje słabą reakcję na podanie gazu rozweselającego.

Ma on działanie przeciwbólowe, halucynogenne, działa przeciwlękowo oraz powoduje, że pacjent nie pamięta zabiegu. Zaleca się jej stosowanie w przypadkach: silnych stanów lęków związanych z leczeniem stomatologicznym, lękiem przed zastrzykami, nadpobudliwości nerwowej, długo trwających zabiegów chirurgicznych czy występowaniu odruchu wymiotnego.

Na początku procesu uspokojenia wziewnego może pojawić się mrowienie języka, policzków, głowy, klatki piersiowej, pleców i palców. Pacjent uspokaja się i odpręża oraz wyraźnie zmniejsza się poziom strachu i wrażliwość na ból. Pomimo mogącego występować osłabieniu zmysłów wzroku, słuchu i dotyku kontakt słowny jest zachowany, a Pacjent potrafi prawidłowo odpowiadać i reagować na polecenia stomatologa.

U wielu ludzi występują halucynacje przypominające senne marzenia. Występuje wrażenie pływania czy latania, często Pacjent nie pamięta przeprowadzanego zabiegu, a tylko treść snów.

Po przeprowadzeniu zabiegu następuje szybkie i proste zakończenie stanu uspokojenia. Podawany jest czysty tlen, dzięki któremu pełna świadomość wraca po ok. 20 sekundach.

gremed.pl