GREMED Centrum Medyczne ul. Zaborska 48 A 32-600 Oświęcim

gremed@gremed.plrejestracja (+33) 844 09 31

  • Polski
  • English

Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne (tzw. kanałowe) polega na usunięciu z jego wnętrza zmienionej i martwej miazgi lub starego wypełnienia kanałowego oraz wypełnienia powstałej przestrzeni materiałem leczniczym na stałe. Celem takiego leczenia jest usunięcia źródła infekcji. Nie leczona może być przyczyną zmian destrukcyjnych w kości i objawów bólowych (które czasami nie występują). Nowoczesne leczenie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia lekarza stomatologa. Obecnie istnieje możliwość jedno-wizytowego leczenia leczenia. Przy wykorzystaniu wizualizacji trójwymiarowej istnieje możliwość dokładnej i szybkiej diagnostyki stanów zapalnych zębów i szczęki.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest leczyć kanałowo niż usuwać ząb. Istnieje tylko kilka wyjątkowych sytuacji kiedy jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zębów (ciężka choroba ogólnoustrojowa). Zdecydowanie częściej powinno się ratować własne uzębienie. Usuniecie zęba jest zabiegiem nieodwracalnym, po którym może pojawiać się np. zanik kości. Dlatego usunięcie zęba często wiąże się z potrzebą uzupełnienia braku zębowego (np. implantem). Wiąże się to z większym kosztem.

Odstąpienie od leczenie endodontycznego wiąże się z dalszym rozwojem stanu zapalnego. Może być ono tym bardziej niebezpieczne dla osób z obniżoną odpornościom. Poprzez krew bakterie oraz produkowane przez nie toksyny mogą być przenoszone do innych obszarów organizmu. Proces ten nazywany jest zakażeniem od ogniskowym.

Czas trwania zabiegu uzależniony jest stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Wpływ na leczenie może mieć też także trudność w udrożnieniu kanału korzennego. Najczęściej leczenie zajmuje jedną wizytę trwającą około godziny. W niektórych wypadkach może istnieć potrzeba kilku wizyt (zazwyczaj nie więcej niż dwie) które mogą trwać od 1.5 do 2 godzin.

gremed.pl