GREMED Centrum Medyczne ul. Zaborska 48 A 32-600 Oświęcim

gremed@gremed.plrejestracja (+33) 844 09 31

  • Polski
  • English

Opieka stomatologiczna dla kobiet ciężarnych

Ciężarne kobiety są bardziej narażone na zapalenie dziąseł i próchnicę. Nie dzieje się tak poprzez zdemineralizowanie czy odwapnienie zębów jak głosi powszechny pogląd. Powodami takiego stanu rzeczy są przede wszystkim zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Mają one wpływ na pH śliny i zwiększają jej lepkości, a przez to zwiększenie się skłonność do odkładania płytki oraz kamienia nazębnego. Dodatkowo przyszłe mamy zazwyczaj zwiększają ilość posiłków, często też występują u nich poranne wymioty. Wpływa to na ilość drobnoustrojów w jamie ustnej. Przez to powstają stany zapalne dziąseł i próchnica. Infekcje takie mają wpływ nie tylko na zdrowie kobiety, ale mogą być także niebezpieczne dla dziecka.

Badania naukowe wykazują związek pomiędzy chorobami dziąseł kobiety, a przedwczesnymi narodzinami dziecka z niedowagą. Dodatkowo ubytki zębów oraz infekcje w jamie ustnej mogą być niebezpieczne dla dziecka, ponieważ toksyny wydzielane przez bakterie jak i one same mogą się przedostać przez krwiobieg do macicy i być przyczyną komplikacji – tzw. zakażenia odogniskowe. Dlatego zaleca się wizytę kontrolną u lekarza stomatologa i wyleczenie problemów w obrębie jamy ustnej przed zajściem w ciążę.

Częstą przypadłością przyszłych mam jest ciążowe zapalenie dziąseł. Wynika ono z odkładania się płytki nazębnej podrażniającej dziąsła. Przez to następuje zaczerwienienie i krwawienie dziąseł nawet przy delikatnym szczotkowaniu. Przez wyższy poziom hormonów dziąsła w nadmierny sposób reagują na czynniki drażniące w płytce nazębnej. Prawidłowa higiena jamy ustnej pomaga ograniczyć lub nie dopuścić do zapalenia dziąseł w czasie ciąży.

Ważne są regularne wizyty u lekarza stomatologa w czasie ciąży (przynajmniej raz na trymestr). Konieczne jest poinformowanie stomatologa o ciąży. Systematyczne wizyty pozwolą uniknąć problemów z zapaleniem dziąseł jak i z zębami. Nie ma bowiem przeciwwskazań do leczenia czy nawet usuwania zębów w czasie ciąży. Również stosowanie miejscowego znieczulenia nie zagraża prawidłowemu przebiegowi ciąży oraz rozwojowi samego płodu.

Optymalnym czasem przeprowadzania leczenia stomatologicznego dla kobiet ciężarnych jest drugi trymestr. W pierwszym okresie ciąży nie zaleca się przeprowadzania prześwietleń rentgenowskich oraz zażywania leków przeciwbólowych i antybiotyków. Natomiast przebywanie na fotelu dentystycznym w ostatnich miesiącach może być dla kobiety niewygodne.

gremed.pl