GREMED Centrum Medyczne ul. Zaborska 48 A 32-600 Oświęcim

gremed@gremed.plrejestracja (+33) 844 09 31

  • Polski
  • English

Stomatologia dziecięca

W naszym gabinecie szczególną uwagą otaczamy najmłodszych Pacjentów. Ważna jest bowiem profesjonalna opieka stomatologiczna od najmłodszych lat. Skuteczna profilaktyka próchnicy u dzieci nie tylko zaoszczędzi im w przyszłości wielu stresów i bólu, ale także ustrzeże przed skomplikowanymi, a co za tym idzie kosztownymi zabiegami w życiu dorosłym. Dzięki przyjaznej i bezstresowej atmosferze w naszych gabinetach kształtujemy u najmłodszych Pacjentów pozytywny stosunek do leczenia stomatologicznego. To w połączeniu z specjalistyczny sprzętem oraz materiałami (m.in. bezbolesne znieczulenia komputerowe, sedacja wziewna, kolorowe wypełnienia) gwarantuje, że leczenie nie będzie przysparzać traumy naszym najmłodszym Pacjentom.

Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem powinna się odbyć po ukończeniu pierwszego roku życia. Nim wyjdą wszystkie mleczne zęby należy sprawdzić czy pojawiła się próchnica lub inne problemy w obrębie jamy ustnej. Wiadomo bowiem, że im wcześniej zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, tym szybciej można zareagować, stawiając diagnozę i lecząc. Nasi stomatolodzy udzielną odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania oraz wytłumaczą jak dbać o uzębienia dziecka.

W naszym gabinecie mogą także odbywać się wizyty adaptacyjne. Pomagają one przygotować dziecko do rozpoczęcia leczenia. Wizyty takie pomagają zapoznać się z personelem i gabinetem. Podstawy higieny jamy ustnej przedstawiane są w formie zabawy co powoduje, że gabinet dentystyczny kojarzony jest z zabawą. Po takim spotkani dziecko otrzymuje nagrodę za odwagę, która jest nie jako zachętą do kolejnych spotkań.

Czasami na profilaktykę jest już za późno i niezbędne jest leczenie. W takim wypadku nasz gabinet jest przygotowany na to by leczyć dziecko z kompletnym wyeliminowaniem bólu. Gdy ubytki u dzieci nie są bardzo zaawansowane można leczyć je ozonoterapią, jest to tzw. leczenie bez borowania. Prosta i efektywna metoda pozwala wyleczyć zęby, w których na dość wczesnym stadium wykryto ubytki. W bardziej skomplikowanych sytuacjach stosujemy odpowiednie leki oraz komputerowe znieczulenie miejscowe. Kiedy dzieci bardzo źle reagują na wizytę w gabinecie stomatologicznym możemy stosować sedację wziewną lub znieczulenie ogólne. Dzieci równie często boją się zastrzyku, który kojarzy im się z bólem podczas szczepień. W takim wypadku wykorzystujemy system znieczulenia komputerowego którego końcówka w niczym nie przypomina strzykawki. Kolejnym elementem przygotowanym specjalnie dla najmłodszych są kolorowe wypełnienia. Dziecko może wybrać sobie dokładnie taki kolor plomby jaki chce, a przez to odwracana jest jego uwaga od samego zabiegu.

Często występuje przekonanie, że nie warto dbać o zęby mleczne ponieważ i tak prędzej czy później wypadają. Powoduje to, że nie jest wykształcana u dzieci potrzeba dbania o uzębienie. Dodatkowo kiedy zęby mleczne nie są leczone następuje ich przedwczesna utrata co może skutkować wadami zgryzu wymagającego interwencji ortodonty. W naszym gabinecie małe ubytki mogą być leczone ozonoterapią zaś większe przy wykorzystaniu znieczulenia wypełniane są specjalnymi materiałami przeznaczonymi specjalnie dla zębów mlecznych. Możliwe jest także przeprowadzenie leczenia endodontycznego. W skrajnych przypadkach zniszczony ząb jest usuwany, lecz istnieje możliwość wstawienia tzw. utrzymywacza przestrzeni dla zębów stałych. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko wystąpienia wad zgryzu.

W wieku około szóstego roku życia u dzieci pojawiają się pierwsze stałe zęby. Warto w tym momencie zabezpieczyć powierzchnię żującą odpowiednimi preparatami wydzielającymi wysokie stężenia fluoru (tzw. lakowanie). Dodatkowo ząb taki może być zabezpieczony lakierem fluorkowym. Jeżeli występuje konieczność leczenia endodotycznego stosujemy specjalne wypełnienie z preparatem bioregeneracyjnym, który wspomaga rozwój korzenia zęba.

W naszym gabinecie wykonywane są zabiegi lakierowania, lakowania i lapisowania zarówno zębów stałych jak i mlecznych. Lakierowanie polega na naniesieniu na zęby przezroczystego lakieru fluorowych. Sam lakier złuszcza się po 48 godzinach zaś fluor w nim zawarty wchłania się wzmacniając szkliwo i zmniejszając podatność na próchnicę. Na nowo wyrzniętych zębach przeprowadza się zabieg lakowania. Polega on na uszczelnieniu nierówności i szczelin za pomocą żywic światłoutwardzalnych lub bioaktywnych cementów. Wydzielają on fluor dodatkowo wzmacniając szkliwo. Lakowanie przeprowadza się na zdrowych zębach. Zabieg lapisowania przeprowadza się na zębach mlecznych, które zaatakowała próchnica, i na które nie ma możliwości stosowania klasycznego wypełnienia. Lapisowanie zatrzymuje rozwój próchnicy poprzez przesycenie tkanek zęba substancją bakteriobójczą.

gremed.pl