GREMED Centrum Medyczne ul. Zaborska 48 A 32-600 Oświęcim

gremed@gremed.plrejestracja (+33) 844 09 31

  • Polski
  • English

Biopsje

Biopsja Aspiracyjna Endometrium – to zabieg diagnostyczny, którego celem jest pobranie fragmentów endometrium a następnie ocena histopatologiczna pobranego materiału. Zabieg jest niebolesny, nie wymaga znieczulenia ogólnego a związku z powyższym nie wymaga pobytu w szpitalu. Wykonywany jest w trakcie wizyty w gabinecie ginekologicznym. Najczęstsze wskazania do zabiegu to:
-nieprawidłowe, nieregularne krwawienia z dróg rodnych
-nieprawidłowe obrazy endometrium i jamy macicy w badaniu USG
-wątpliwości diagnostyczne, podejrzenie choroby nowotworowej
Biopsja Aspiracyjna Endometrium może zastąpić popularne “czyszczenie” – wyłyżeczkowanie jamy macicy. Wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem wykonania zabiegu, z mniejszym stresem dla pacjentek oraz pozwala zaoszczędzić czas pacjentkom i uniknąć pobytu w szpitalu.

Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa Celowana (BACC – wykonywana pod kontrolą USG dla uwidocznienia położenia igły w zmianie) jest metodą pobrania materiału komórkowego dla jego oceny cytologicznej. BACC stosuje się w celach diagnostycznych zmian ogniskowych (głównie guzkowych) w różnych narządach przede wszystkim sutkach, tarczycy, śliniankach i węzłach chłonnych, aby ocenić czy zmiany mają charakter łagodny, podejrzany czy złośliwy.

Stosowane igły mają małą średnicę, nie jest więc konieczne znieczulenie.

gremed.pl